عناصر شگفت انگیز طراحی داخلی

عناصر شگفت انگیز طراحی داخلی

مهم ترین عناصر طراحی داخلی

در همه ی زمینه ها، هفت معمولا یک عدد جادویی به شمار می آید، در طراحی داخلی نیزاستثنائی وجود ندارد. اگر در تزیین دکوراسیون منزل خود گیر کرده اید، برای الهام گرفتن خلاقانه به هفت عنصر و اصول طراحی داخلی که در ادامه می آید، توجه کنید. در انتهای این مقاله حتما از میزان مهارتی که یاد گرفته اید تعجب خواهید کرد. همراه بهکارچوب باشید، بخوانید تا خودتان متوجه شوید!

7 عنصر اساسی طراحی داخلی چیست؟

یک ضرب المثل قدیمی می گوید: "کلیت هر چیز، مهم تر از مجموع اجزای آن است." این جمله در مورد طراحی داخلی نیز صادق است؛ به این معنی که با متعادل کردن عناصر مختلف و خلق یک تصویر، می توان به نتیجه دلخواه رسید.

برای درک بهتر؛ به این مثال توجه کنید : آگاهی در مورد مواد تشکیل دهنده غذای مورد علاقه تان، تسلط شما را در تهیه ی آن غذا بالا می برد. همچنین یادگیری در مورد عناصر طراحی داخلی ، در ایجاد تغییر مورد نظرتان بر روی طراحی داخلی کمک بسیار زیادی می کند.

هفت عنصر اصلی طراحی داخلی

رنگ فرم نور خط الگو بافت فضا

رنگ

رنگ چیزی بیش از یک انتخاب زیبایی شناختی است و می تواند بر فضا و احساس یک مکان تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اکثر مردم قرمز را به عنوان یک رنگ "پرشور" یا "قوی" می شناسند، در حالی که آبی و سبز معمولاً "آرام" یا "تسکین دهنده" تلقی می شوند و رنگ زرد اغلب با کلماتی مانند "خوشحال" و "خوش بیان" همراه است. هنگام تصمیم گیری در مورد رنگ آمیزی اتاق خود، به جز ویژگی زیبایی، به نوع انرژی یا نگرشی که نشان دهنده شما و حس تان هست هم فکر کنید.

فرم

"فرم" اصطلاح دیگری برای "شکل" است، که ویژگی های هر اثر هنری، مبلمان یا وسیله های سه بعدی دیگر را بیان می کند. مبلمان، مجسمه ها و حتی خود اتاق ها می توانند دو نوع فرم به خود بگیرند: اشکال ارگانیک (که طبیعی و نامنظم هستند و دارای اشکال منحنی یا انتزاعی هستند) و اشکال هندسی (که دارای خطوط و لبه های تیز هستند مانند مربع یا مثلث ها). هر کدام از اشکال و فرم وسایل مورد نظرنیز می تواند در بیان حس های مختلف به شما کمک کند به عنوان مثال تصور کنید می خواهید به خرید مبلمان برای اتاق نشیمن بروید چ معیار هایی در نظر دارید؟ به نظر شما مبلمان های راحتی حس بهتری در اتاق نشیمن به شما القا می کنند یا مبلمان های سلطنتی برای انتخاب بین این دو مورد حتما به این سوال پاسخ دهید

همچنین اگر به دنبال خرید مبلمان هستید می توانید مقاله مثل یک حرفه ای مبل بخرید! را نیز مطالعه کنید.

نور

آیا تا به حال به عکسی که با نورپردازی بد گرفته شده است، دقت کرده اید؟ به نظرتان عکس خوبی هست؟ بیشتر پاسخ ها به یک عکس با نورپردازی بد، منفی هست اما چرا؟ قدرتی که نور در به تصویر کشیدن از اشیا دارد درک بسیار زیاد هست!

نورپردازی در بسیاری از بخش های زندگی ما تاثیرگذار هست به عنوان مثال بیایید بین یک میز آرایش بدون نور و میز آرایش همراه با نورپردازی مقایسه کنیم. به نظر شما کدام یک می تواند تصویر مناسب و واقعی تری از چهره شما منعکس کند؟

برای بیشتر خواندن در مورد نورپردازی میزآرایش می توانید به مقاله چرا باید میز آرایش داشته باشیم؟ بروید

نورپردازی با كیفیت، جزئی جدایی ناپذیر در هر فضا و دکوراسیون است، منبع این نور می تواند طبیعی، مصنوعی و یا تركیبی از هر دو باشد. هنگام انتخاب نور برای اتاق خود، به عواملی مانند رنگ نور (آبی و سرد یا زرد و گرم؟)، میزان نور (روشن  ، یا ملایم ؟) فکر کنید.

خط

به خط به عنوان فضای دور یک شکل یا وسیله نگاه کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید یک وسیله را در اتاق ترسیم کنید، حتما با طرح کلی آن شروع می کنید.

خطوط می توانند "عمودی" (از بالا و پایین)، "افقی" (چپ به راست یا بالعکس) یا "پویا" (خطوطی که حرکت را نشان می دهند، مانند زیگ زاگ یا خطوط دایره ای) باشند. کارشناسان طراحی معتقدند خطوط افقی احساس امنیت ایجاد می کنند، در حالی که خطوط عمودی رسا و جسورانه هستند. خطوط پویا، که آن ها هم قوانین خاص خودشان را دارند، فضا را سرگرم کننده و هیجان انگیز می کنند.

الگو ظاهری

الگو، تکرار چند شکل، خطوط یا سایر عناصر طراحی است. الگوها معمولاً روی کاغذ دیواری یا پارچه ها دیده می شوند، اما می توانند در هر نقطه از خانه مثل لوستر ها یا سایر عناصر طراحی استفاده شوند. الگوها می توانند حس زندگی و حرکت را در فضا القا کنند، اما بسیاری از الگوها در صورتی که بی نظم و قاعده به کار بروند، احساس شلختگی و شلوغی را منتقل می کنند، بنابراین هنگام انتخاب الگوی مورد علاقه خود، نهایت دقت را داشته باشید.

بافت

بافت را با الگو اشتباه نگیرید؛ بافت احساسی است که با لمس یا دیدن یک شی به شما دست می دهد. بافت می تواند با لمس، استفاده یا حتی با مشاهده ی یک وسیله، احساس شود. به عنوان مثال، ممکن است بدون اینکه واقعا جایی را لمس کرده باشید و به لطف استفاده خلاقانه از عناصر طراحی بگویید: فلان فضا "مرطوب" یا "دلنشین" است.

توجه دقیق به بافت به ویژه در قسمت هایی از خانه که اغلب با آنها تماس دارید، مانند کفپوش، بسیار مهم است.

فضا

نکته آخر اینکه، فضا تقریباً در قلب هر طراحی دکوراسیونی قرار دارد. دو نوع اساسی از فضای مورد نظر وجود دارد: فضای دو بعدی (که طول و عرض یک اتاق را به خود اختصاص می دهد)، و فضای سه بعدی (که ارتفاع را هم شامل می شود). به عنوان مثال، هنگام تصمیم گیری در مورد فرش یا موکت، فقط فضای دو بعدی مهم است؛ اما برای اضافه کردن کتابخانه یا مبلمان جدید، باید به فضای سه بعدی هم فکر کنید. همچنین به خاطر داشته باشید تا به اندازه کافی فضای خالی باقی بگذارید تا بتوانید در آینده تغییرات احتمالی را اعمال کنید.

به اشتراک بگذارید

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید

اگر حساب کاربری ندارید ثبت نام کنید.