دانستنی های لازم درباره انواع چوب قسمت دوم

دانستنی های لازم درباره انواع چوب قسمت دوم

یکی از عللی که چوب را تا به این حد در صنعت ساختمان سازی مورد مصرف قرار داده است نقش های زیبا و جالب انست. این نقوش که کلا بوسیله ی منظم بودن و یا نامنظم بودن الیاف چوب بوجود امده اند اغلب از نظر تجاری و بازار فروش دارای اهمیت می باشند.

ویژگی های عمومی و الزامات کاربردی:
چوبی که در صنعت ساختمان به مصرف می رسد باید از نظر بافت و ظاهر یکنواخت ، تمیز و عاری از ترک و صمغ ، فاقد تابیدگی ، پیچیدگی و سایر معایب باشد.
وجود گره ، بن شاخه ،قسمت های پوسیده و خشک شده ،تجمع شیره گیاهی و صمغ روی سطوح نمایان چوب نشانه نامرغوب بودن ان است.

از ۳ سا نتیمتر در هر متر طول نسبت به امتداد طولی الواروجود داشته باشد ، ان چوب برای ساخت درو پنجره مناسب نیست.
شرایط انبار کردن و نگهداری :
چوب باید در انبارها به گونه ای نگهداری شود که ویژگی های ان تغییر نکرده و از گزند عوامل اسیب رسان دور باشد.
انبار مواد چوبی باید به دور از اتش و مواد قابل اشتعال بوده و دارای سیستمهای اعلام و اطفای حریق باشد.
چوب باید دربرابر حشرات ، اتش و رطوبت محافظت شود . برای مثال می توان از قیر ،قطران و استفاده کرد.

فراورده های چوبی :
پارکت یا فرش چوبی : یکی دیگراز فراورده های چوبی که در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد پارکت یا فرش چوبی می باشد از انجا که برای ساختن پارکت از قطعات کوچک چوب استفاده می نمایند این فرش از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.

چوبی که برای ساختن پارکت استفاده می شود باید دارای مقاومت در مقابل سایش باشد و همچنین باید دارای نقش زیبایی نیز باشد تا به سالن یا اطاق کار جلوه مخصوص بدهد. در ابتدا برای ساختن پارکت فقط از چوب گردو استفاده می نمودند که دارای نقش زیبایی می باشد ولی بعلت گرانی این چوب بعدا از چوبهای دیگر مانند راش بلوط ممرز ماهاگونی نیز برای ساختن پارکت استفاده شد.
برای ساختن نوعی از پارکت بعد از انکه چوب مورد نیاز را خشک کرده و رطوبت انرا تنظیم نمودند چوب را با اره به قطعا ت ۲ سا نتیمتر در ۱۰ سا نتیمتر می برند ضخامت پارکت در حدود ۴ تا ۵ میلیمتر می باشد بعد پنج عدد از این چوبها را پهلوی هم قرار می دهند تا مربعی به ابعاد ۱۰ سا نتیمتر در ۱۰ سا نتیمتر بدست اید .انگاه ۲۵ عدد از این مربع ها را طوری روی یک صفحه کاغذ می چسبانند که یک مربع ۵۰ در ۵۰ سا نتیمتر حاصل بشود .

البته خطوط چوبهای هر مربع ۱۰ در ۱۰ مخالف جهت مربع پهلویی خود می باشد.
این مربع های ۵۰ در ۵۰ را با چسب در محلی که قبلا اماده گردیده و زیر سازی شده است می چسبانند و پس از سمبا ده کاری روی انرا با لاک و با رنگهای شیشه ،مانند نیم پلی استر و غیره می پوشانند نقش و نگار و رنگ اصلی چوب از پشت این رنگها بخوبی قابل رویت می باشد.

فرش های پارکت بعلت ارزانی و دوام و منظره زیبایی که دارد برای فرش دفاتر کار و سالن ها مورد استفاده قرار می گیرد. باید توجه نمود که فرش پارکت باید بکلی از رطوبت دور باشد و اگر در طبقه همکف از ان استفاده می شود باید حتما زیر پارکت را با یک لایه قیر و گونی ایزوله نمود.البته اگر در زیر طبقه همکف زیرزمین ساخته شود ایزولاسیون رطوبتی لازم نیست .

نئوپان :

نئوپان یا نووپان تخته ای است که از خرده چوب و چسب ساخته شده و بیشتر در ساختن میز ،کمد ،طبقه بندی کمد ها ،قفسه بندی ، قفسه های جای کتاب ،کابینت اشپزخانه و حتی در ساختن درهای ورودی اطاق ها بکار برده می شود .
بعلت انکه نئوپان تغییر شکل نمی دهد و در مقابل رطوبت باد نمی کند و از طرفی قیمت ان نسبت به چوب ارزان تر می باشد روز به روز بیشتر در صنایع نجاری مخصوصا ساختن تزئینات داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

برای ساختن نئوپان شاخه های باریک درختان که برای ساختن الوار مورد مصرف ندارد و همچنین چوب های کوتاه و خورده چوب و بطور خلاصه هر نوع چوبی را که در کارهای دیگر مصرف نمی شود مورد استفاده قرار می دهند.
بدین طریق که این چوب ها را جمع اوری نموده و در کارخانه نئوپان سازی انرا اسیاب کرده و خرد می نمایند انگاه انرا به دستگاه های خشک کن برده و رطوبت انرا حداکثر به ۱۰ درصد می رسانند انگاه انها را در جای خشک انبار می کنند بطوریکه با هوای ازاد نتواند تبادل رطوبت نمایند.وقتی به اندازه ی کافی ریزه چوب پوسته چوب تهیه شد انها را با چسب های رزینی مصنوعی مخلوط می نمایند این چسب ها باید طوری باشد که در مقابل اب و رطوبت هوا تغییر شکل ندهد و به گفته دیگر اب نباید در این چسب ها نفوذ نماید زیرا در این صورت این چسب ها در اثر رطوبت باز شده و موجب متلاشی شدن نئوپان می گردند.

پوسته چوب ها و ریزه چوب های امیخته به چسب را در سه لایه روی قالب های مخصوص می ریزند و انگاه انها را تحت فشاری معادل ۱۰ تا ۲۰ کیلو گرم بر سا نتیمتر مربع و در حرارت ۱۵۰ درجه سا نتیگراد قرار میدهند و بعد از انکه ضخامت ان به مقدار معین رسید کناره های انرا با ماشین های کناره بر بریده و روی انرا با ماشین سمباده صاف کرده و انرا به بازار عرضه می نمایند .
ابعاد تخته های نئوپان متفات بوده و هر کارخانه با اندازه مخصوص بخود نئوپان تهیه و به بازار عرضه می نماید و تقریبا اندازهای ان ۱۲۰ در ۲۸۰ سا نتیمتر می باشد.
ضخامت نئوپان نیز برحسب کارهای مختلف متفاوت است و از حدود ۳ یا ۴ میلیمتر تا ۲۰ میلیمتر به بازار عرضه می شود .

نئوپان های ۳ یا ۴میلیمتری برای ساختن روپوش درهای ورودی اطاق ها مورد استفاده قرار می گیرد و نئوپان های ۱۸ و ۲۰ میلیمتری برای ساختن میزهای بزرگ و طبقه بندی کمدها مصرف می شود.

روی نئوپان را با یک لایه رنگ شیشه ای (پشت پیدا ) می پوشانند تا بدین وسیله از نفوذ رطوبت هوا در ان جلوگیری شود و همچنین بعضی مواقع روی ان بک لایه روکش می چسبانند و از ان برای کارهای تزئیناتی استفاده می نمایند.

وزن مخصوص نئوپان در حدود ۶/۰ گرم بر سا نتیمتر مکعب بوده و دارای مقاومت فشاری و کششی نسبتا خوب می باشد و مخصوصا بعلت انکه برای ساختن ان از خورده چوب و تراشه ها و چوب های هیزمی و قطعات غیر قا بل مصرف استفاده می شود فوق العاده ارزان می باشد.
از نئوپان بعنوان دیوارهای جداکننده ( پارتیشن ) در ساختمان نیز استفاده می شود.
در ایران چندین کارخانه نئوپان سازی بزرگ و کوچک در شمال و مرکز مشغول کار می باشد.

 تخته سه لا :
به تخته هایی که از چند لایه نازک روکش که بوسیله چسب به همدیگر چسبیده شده اند تخته سه لا گفته می شود.
تعداد لایه های تخته سه لا ممکن است ۳ یا ۵ یا۷ و حتی۹ لایه باشد ولی از انجا که اولین بار این تخته ها با سه لایه ساخته شده و به ایران وارد شد بین نجاران ایرانی به غلط بنام تخته سه لا معروف شده است.

در بازار کار به این نوع تخته بعلت فنری بودن تخته فنری هم می گویند. ضخامت هر لایه ان در حدود ۵/۱ میلیمتر است و انها را طوری روی هم می چسبانند که الیاف هر لایه عمود بر الیاف لایه های زیری و روئی خود باشد در اثر همین مطلب تخته سه لا ها دارای مقاومت بسیار خوبی بوده مخصوصا در مقابل رطوبت هوا تغییر شکل نمی دهد (کار نمی کند ).

برای ساختن تخته های لایه ای ابتدا الوار مورد نظر را به دستگاه برش برده و انرا با ضخامت های ۵/۱ میلیمتر ورقه ورقه می نمایند ان گاه این ورقه ها را درجه بندی می کنند. زیرا معمولا در لایه های وسط که به ان مغز هم گفته می شود از ورقه های نا مرغوبتر استفاده می شود و در لایه های خارجی از چوب مرغوب استفاده می گردد. انگاه ورقه های جدا شده را به قسمت چوب خشک کنی می برند پس از انکه رطوبت ان تنظیم شد ورقه ها را به دستگاه چسب زنی هدایت می نمایند .نوع چسب مورد مصرف در تهیه تخته

های چند لایه بسیار حائز اهمیت می باشد و با محل مصرف تخته از نظر اب و هوا متفاوت است.
بعد از انکه لایه های میانی از دو رو ولایه های بیرونی بوسیله دستگاه های چسب زنی به چسب اغشته گردید انها را روی هم قرار می دهند. مدت فاصله زمانی بین چسب پاشی و روی هم قرار دادن لایه ها بسیار مهم است و بستگی به نوع چسب و درجه حرارت محیط دارد زیرا اگر این زمان از مدت معینی کمتر باشد و باصطلاح قیل از انکه چسب دو نم بشود انها را روی هم قرار دهند و

تحت فشار بگذارند چسب از کناره های تخته به بیرون می اید و اگر دیر تر از زمان معین انها را روی هم قرار دهند چسب قدرت چسبندگی خود را از دست می دهد و لایه ها از همدیگر جدا می شوند.
پس از انکه لایه ها روی هم قرار گرفت انرا به سمت دستگاه پرس هدایت می کنند با توجه به نوع چسب ممکن است از پرس سرد یا گرم استفاده شود ولی چون اغلب کارخانه های بزرگ برای ساختن تخته های چند لایه از نوع چسب های رزین مصنوعی مخصوصا فنل فرم الدئید استفاده می کنند لذا در موقع پرس کردن از پرس های گرم استفاده می گردد.

حرارت دستگاه پرس در حدود ۱۵۰ درجه سا نتیگراد و فشار ان معادل ۱۵ یا ۲۰ کیلوگرم بر

سا نتیمتر مربع می باشد. پس از پرس کاری تخته ها را مدتی در اطاق گرم با حرارتی حدود ۵۰ درجه سا نتیگراد قرار می دهند تا هم عمل چسبندگی به حداکثر خود برسد و هم رطوبت تخته متعادل گردد به این عمل که دوباره خشک کردن می گویند ممکن است ۶ تا ۷ ساعت طول بکشد. انگاه تخته ها را به ماشین دورزنی برده و انها را اندازه می کنند و پس از پرداخت کردن بوسیله ماشین های سمباده به بازار می برند.
لایه رویی تخته سه لایی را به مصرف لوازم زینتی می رسد از چوب هایی با رنگ و نقش زیبا انتخاب می کنند . علت انکه تخته سه لا ( یا تخته چند لا ) تغییر شکل نمی دهد انست که الیاف لایه های ان در جهت های مخالف یکدیگر قرار دارند و نیروهای ایجاد شده در هر لایه بوسیله لایه های بالایی و پایینی ان خنثی می گردد بهمین علت می توان از تخته سه لا تخته های محدب تولید نمود که در صنعت کشتی سازی و هوا پیما سازی مورد مصرف دارد.
همچنین در ایران برای ساختن در ورودی اطاق ها ، بسته بندی کالاهای تجاری ، ساختن مبل و میز و صندلی قفسه های اشپز خانه ، قفسه های جا لباسی ، قفسه های کتابخانه از تخته سه لا استفاده می شود.

تخته سه لایه کبوده

تخته سه لایه روسی

تخته سه لایه راش

روکش :
همانطوریکه قبلا نیز گفته شد بعضی از چوب ها دارای نقش ها و رنگ های بسیار زیبا و جالب هستند مانند چوب های ملچ راش گردو توسکا ماهاگونی و غیره و بشر بعلت زیبا پسندی که در طبیعت او می باشد علاقه داشت لوازم و مایحتاج خود را با این چوب ها بسازد تا بدین وسیله به زیبایی محل زندگی خود بیافزاید. ولی تقاضای بیش از حد برای این چوب ها و مقدار محدود ان در طبیعت باعث بالا رفتن قیمت ان شد برای رفع این مشکل بشر به فکر افتاد که چوب های خوش رنگ و خوش نقش را به صورت ورقه های نازک دراورده و این ورقه های نازک را روی چوب های ساده تر و ارزان تر بچسباند و بدین ترتیب صنعت روکش سازی بوجود امد.

کفپوش های چوب پنبه ای:
کفپوش های چوب پنبه ای در دو نوع زیر تولید می شوند :
لینولیوم :مواد اولیه ساخت لینو لیوم ، روغن برزک ، گرد چوب پنبه ، رزین و گرد چوب است که طی فرایندهای خاص از انها ورق هایی به ضخامت ۲ تا ۶ میلیمتر تهیه و به صورت های توپ هایی به عرض ۱۸۰۰ میلیمتر و کاشی های مربعی به ابعاد ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیمتر می برند.
کاشی چوب پنبه ای : کاشی چوب پنبه ای از اختلاط تراشه ها و خرده چوب های چوب پنبه با رزین و فشردن مخلوط خمیری در قالب ساخته می شود. ضخامت کاشی ها ۵/۴ تا ۸ میلیمتر و اضلاع کاشی های مربعی ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیمتر و اندازه کاشی های مستطیل ۱۵۰ در ۳۰۰ و ۳۰۰ در ۶۰۰ میلیمتر است.

دیوار پوش ها و سقف پوش های چوبی :
در پوشش بدنه و سقف ، از تخته هایی به ضخامت ۲۵ تا ۵۰ میلیمتر استفاده می شود و هم از تخته لایی و فیبر
درحالت اول از چوب گونه های مختلف از قبیل کاج ، سرو ، صنوبر ، زبان گنجشک ، راش و ماهاگونی استفاده می شود. پهنای تخته ها از ۵۰ تا ۳۰۰ و درازای انها از ۱ تا ۳ متر است. سطح تخته ها ممکن است به صورت خشن ،صاف یا ابزار خورده باشد. اتصال تخته ها با کام و زبانه انجام می شود تخته ها در کار خانه خشک شده وممکن است به صورت چشمه پر و لاک زده به بازار عرضه شوند.

پوشش سقف و بدنه با تخته چند لا از انواع نرم چوب هایی مانند صنوبر ،کاج و سرو یا سخت چوب هایی چون گردو ،غان ، راش ،زبان گنجشک ،بلوط ،ماهاگونی و ساج بر روی زیر سازی انجام می شود.ضخامت تخته چند لا از ۶ تا ۲۰ میلیمتر ،عرض پنل ها ۲/۱ متر و طول انها از ۱/۲ تا ۳ متر می باشد. اتصا ل تخته ها ممکن است با کام و زبانه انجام شود یا به صورت ساده پهلوی یکدیگر قرار گرفته و روی درزها با روکوب چوبی پوشانده شود.
پوشش بدنه با تخته فیبری به ضخامت ۱۲ میلیمتر نیز همانند تخته چند لا انجام می شود. سقف پوش های با تخته فیبیری ممکن است به شکل تایل ها ، نوارها یا پنل هایی مستقیما زیر سقف اصلی ،نصب یا به شکل سقف کاذب اویخته اجرا شوند.
MDF :
MDF
نوعی فیبر است که از خرده چوب به هم فشرده تحت فشارو حرارت بوجود می اید. اکنون در بیشتر موارد سازندگان کابینت از MDF به جای تخته سه لایی یا تخته های نئوپان استفاده می کنند.
در MDF ما الیاف چوب داریم برعکس نئوپان که خرده چوب داشتیم . از خصوصیات MDF ها میتوان موارد زیر را نام برد :

چگال بودن MDF یعنی زیاد بودن ذرات چوب در واحد حجم ان ، محکم و بدون گره بودن این نوع فیبر که به سوراخ کاری و سوهان کاری ان و ایجاد فرم های دلخواه کمک می کند .
بافت همگن و سطح یکنواخت و همواری دارد.
وجود ذرات بسیار ریز و نرم ،بافت غیر قابل تشخیصی دارد .
این نوع فیبر به راحتی با چسب چوب به هم می چسبد .
سطح ان را می توان رنگ روغن یا رنگ پلاستیک زد و همچنین با لترون یا اچ پی ال یا ملامین روکش کرد .
نسبت به اب مقاومت بیشتری دارد.

MDF در ساخت کابینت ، دیوارهای چوبی ، کمد و دکوراسیون داخلی منازل استفاده می شود .

تخته خرده چوب :

صنعت تخته خورده چوب یکی از صنایع جدید است و در مقایسه با صنایع تخته فیبر وتخته چند لایه قدمت چندانی ندارد. این صنعت در حال حاضر به علت استفاده از هر گونه ضایعات چوبی اعم از سه ریال شاخه ها، و مازاد مزارع پنبه وغلات، کتان و کنف و دیگر گیاهان چوبی در ردیف مهمترین صنایع وابسته به چوب قرار دارد. تعدادی از واحدهای تولیدی تخته خرده چوب در ایران عبارتند از : نکا چوب، شموشک و شهید باهنر گرگان، نئوپان گنبد، و ……..

تعریف تخته خرده چوب: تخته خرده چوب فرآورده چوبی صفحه ای شکل است که از مخلوط خرده چوب با سایر مواد لیگنو سلولزی و مواد چسبنده به کمک فشار و حرارت دادن ساخته می شود

طبقه بندی تخته خرده چوب بر اساس روش ساخت (نوع پرس کردن تخته های حاصل از پرس صفحه ای(صاف): در این روش جهت طول ذرات تشکیل دهنده کیک تخته خرده چوب به صورت اتفاقی مرتب شده است. این تخته از نظر شکل مقطع (ساختمان نیمرخ ضخامت تخته) خود به چند دسته تقسیم می شوند که عبارتند از: تخته های یکنواخت یا یک لایه، تخته های سه لا تخته های ریزش تدریجی(بدون لایه مشخص) وتخته های چند لا

تخته های حاصل از پرس غلتکی(پرس بی انتها): در این روش غلتکهای پرس ثابت اند و فقط حرکت چرخشی دارند، کیک تخته خرده چوبها از بین غلتکها عبور می کند و به ضخامت تنظیم شده(فاصله بین دو غلتک بالا و پایین) در می آید در این روش می توان تخته های یک لا، سه لا، ریزش تدریجی و چند لایه تولید کرد

تخته های تولید شده با پرس قالبی(قالب گیری شده ): تفاوت اساسی این روش با ساخت تخته خرده چوب با پرس صفحه ای در شکـل ظاهری صفحـــه پرس است. صفحـــات این پرس به شکلهای بر جسته، فرو رفته، انحنا دار، و یا پروفیل دار ساخته می شود و تخته هایی با شکل های مختلف به وجود می آورند: ماند صفحات ورزالیت

طبقه بندی تخته خرده چوب بر اساس چگونگی سطح(رویه): بر این اساس، تخته خرده جوب به چهار دسته تقسیم می شوند:
تخته خرده چوب بدون روکش : که به دو صورت سنباده شده وجود دارد این تخته بیشتر در مصارف عمومی و جاهایی که در معرض دید شدید، مانند: سقف کاذب، طبقات داخلی کمد مورد استفاده قرار می گیرد .

تخته خرده چوب با روکش مصنوعی: سطوح این نوع تخته خرده چوب ها به وسیله روکشهای مصنوعی (کاغذ آغشته به چسبهای مصنوعی) پوشیده می شود. سطح حاصله با توجه به نوع کاغذ مصرفی(ساده، رنگی، نقش دار) یا دارای نقوش مختلفی از چوب باشد. از این تخته در مکانهایی که حرارت و رطوبت زیاد باشد می توان مصرف کرد، مانند: دیوار حمام و رختکن، میز رستورانها، کابینت آشپز خانه

تخته خرده چوب لعاب دار(لاک کاری شده): سطوح این نوع از تخته ها، توسط یک لایه رنگ آغشته به مواد حفاظتی و ضد رطوبتی پوشیده می شود و بر حسب مورد مصرف ممکن است یک سطح یا هر دو سطح آن لاک کاری شودر،این تخته در دیوارهای آشپزخانه،حمام، سرویسهای لابراتورها و موارد دیگر مصرف می شود.

به اشتراک بگذارید