انواع چوب

انواع چوب

انواع چوب‌های نرم و سخت

چوب به عبارتی تخته‌ای بریده‌شده از تنه درخت است که معمولاً به‌صورت یک‌تکه برش داده می‌شود. اکثراً چوب‌های یک‌تکه را در مبلمان استفاده می‌کنند. بسته به نوع چوبی که شما انتخاب می‌کنید، زیبایی و قدرت محصول تکمیل‌ شده شما، تعیین می‌شود.هر یک از درختان خواص خاص خود را دارند و به دو دسته‌ی چوب‌های سفت یا سخت و نرم تقسیم‌شده‌اند. چوب برخلاف منابع تجدید ناپذیر نفت، ذغال سنگ و سوخت‌های فسیلی، کاملاً تجدید پذیر و سالم است و از ابتدا در زندگی انسان‌ها نقش اساسی و ویژه‌ای را ایفا می‌کنند.

در ادامه با (بهکار چوب) همراه شوید تا شما را با انواع چوب و خواص آن‌ها در صنایع مبلمان آشنا می‌کنیم.

چوب‌های نرم

درختانی که در دسته‌ی چوب‌های نرم قرار دارند ضعیف‌تر از چوب‌های سفت یا سخت نیستند. درختانی مخروطی با برگ‌های سوزنی شکل مانند سدر، کاج، سرو، سرخدار و... که معمولاً به رنگ‌های زرد یا قرمز شناخته می‌شوند.از دیگر ویژگی‌هایی که درختان نرم نسبت به درختان سخت دارند این است که، معمولاً به‌صورت نهال‌هایی با سرعت رشد بالا و تنه‌ای صاف و مستقیم رشد می‌کنند.

درنهایت باید گفت: برای توسعه و رشد درختان نرم، هزینه‌ای مقرون به‌صرفه‌تری نسبت به درختان سخت وجود دارد. بر همین اساس برای توسعه و رشد مزارع درخت برای اطمینان از عرضه بی‌پایان چوب در صنایع و تولید و بازار عرضه، به جای استفاده از نهال درختان سخت بیشتر از نهال‌های درختان نرم استفاده می‌کنند.


انواع چوب‌های نرم:

درخت سدر

چوب سدر در زبان انگلیسی به‌صورت Cedar نوشته و به شکل Cedrus خوانده می‌شود. مخروطی شکل بوده و از خانواده کاج‌هاست و ارتفاع آن حدوداً به 30 تا 40 متر می‌رسد. برگ‌هایی سوزنی شکل، همیشه ‌سبز و رنگ تنه‌ی آن قرمز متمایل به قهوه‌ای است.از قدیم روغن تهیه ‌شده از چوب سدر جزء ترکیبات اصلی عطر سازان بوده و هست. خاصیت دفع حشرات و رایحه‌ای بسیار عالی دارد. سدر را می‌توان از مناطق کوهستانی آسیا و مدیترانه تهیه کرد.

درگذشته این چوب در کشور لبنان یافت می‌شد ولی در حال حاضر تعداد درختان درخت سرو در لبنان به کمتر از 500 رأس رسیده است. چوب درخت سدر هم در ترکیبات اصلی عطرسازی و هم در صنایع چوب شامل: مبلمان، صنایع‌دستی، نساجی و به‌عنوان ماکو استفاده می‌شود.

درخت سرخدار

از کهن‌ترین نوع درختان، درخت سرخدار است. برگ‌های سوزنی شکل و پوسته‌ای به رنگ سرخ و تنه‌ای به رنگ قهوه‌ای دارد. درخت سرخدار به‌صورت چند شعب در کنار هم رشد می‌کند، ارتفاع آن نهایتاً به 30 متر و قطر 3 متری می‌رسد.

درخت سرخدار مقاوم است و به دلیل صمغی که دارد موریانه‌ها به آن حمله نمی‌کنند. با توجه به رنگ و نقشی که دارد توجه مخاطبان صنایع چوبی از جمله (سرویس چوب، سرویس خواب، انواع مبل و...) را به خود جلب کرده است.

با توجه به‌سرعت رشد پایین این درخت و بازار تقاضای بالا، محافظان محیط‌زیست جهت حفظ و نگه‌داری این درخت سخت در تلاش هستند. در کنار تمام زیبایی‌ها دارای میوه‌ای منحصربه‌فردی است که از 2 قسمت گوشته قرمزرنگ با خاصیت درمانی و هسته‌ای سمی می باشد.

درخت کاج و درخت سرو

در بیشتر مواقع درخت کاج را با درخت سرو اشتباه گرفته و در جای نامناسب از آن‌ها استفاده می‌کنند. در اینجا ما اسم این دو درخت تنومند را در کنار یکدیگر قراردادیم تا به تفاوت‌ها و تشابه‌های این دو درخت بپردازیم و نکات مثبت و منفی آن‌ها را معرفی کنیم.

درخت کاج

چوب درخت کاج به دلیل شیره‌ای که درون خود دارد از حمله اکثر موجودات ایمن است. درخت کاج در انواع و رنگ‌های؛ سفید و سفید مایل به زرد یافت می‌شود.

برخلاف نظر برخی از متخصصان چوب که میگویند: چوب کاج بسیار ضعیف و کم‌دوام است باید گفت که؛ درخت کاج در فصل زمستان رشد می‌کند و از رگه‌های ضخیمی تشکیل می‌شود و به دلیل رشد در فصل سرما دارای جنسی سخت و محکم می باشد.

از چوب درخت کاج در صنعت ساختمان‌سازی، سقف کاذب، مبلمان، ساخت انواع درب پنجره، تولید کاغذ و ... استفاده می‌شود.

دلیل روسی نامیدن چوب کاج در ایران

درگذشته انواع چوب‌ها به‌غیراز چوب کاج در ایران رشد می‌کرد و واردکننده‌ی چوب کاج به ایران کشور روسیه بود، همین‌طور به چوب‌های سفید نیز چوب روسی میگویند.

درخت سرو

پوسته‌ی درخت سرو بسیار صاف بوده و در مواردی به‌ صورت رگه‌هایی نازک از هم جدا شده است.

درخت سرو در صنایع چوب، انواع مبل، نمای بیرونی ساختمان استفاده می‌شود و بهترین گزینه برای انتخاب است.

تفاوت و تشابه

هر دو درخت دارای برگ‌هایی سوزنی شکل هستند.

برگ‌های درخت کاج سوزنی شکل و جدا از هم و بافاصله رشد می‌کند.

برگ‌های درخت سرو سوزنی شکل و متراکم و گوشتی در کنار هم رشد می‌کند.

هر دو درخت به‌طور صاف و مستقیم رشد می‌کنند و اگر شاخه‌ای از آن‌ها را ببریم یا به ‌اصطلاح هرس کنیم، دیگر جایگزین نمی‌شود.

میزان ریزش برگ‌های درخت کاج بسیار بیشتر از درخت سرو است و بهترین گزینه برای زیباسازی شهر درخت سرو هست.

تمامی سطح درخت کاج و سرو از برگ پوشیده شده است و اگر برگی بیفتد سریعاً جایگزین می‌شود.

و نکته‌ی آخر در مورد تمامی درخت‌های نرم این است که در تمامی فصول سبز هستند.

درخت‌های صنوبر، ماموت، توس نیز در دسته‌ی چوب‌های نرم قرار دارند. نسبت سختی چوب‌های درخت‌های نامبرده 1 به 4 می‌باشد.

چوب‌های سخت

درخت گیلاس

یکی از چوب‌های محبوب چوب گیلاس است، لایه داخلی چوب به رنگ قهوه‌ای مایل به سرخ و لایه‌ی خارجی به رنگ سفید است.از امتیازات چوب درخت گیلاس می‌توان به کاربری آسان، جلا پذیری عالی اشاره کرد، مخصوصاً زمانی که کهنه می‌شود بسیار دیدنی می‌شود.

چوب گیلاس در مبلمان سازی به کار می‌رود و یکی از گزینه‌های به‌صرفه نسبت به افرا و بلوط می‌باشد.

درخت بلوط

چوب بلوط در دورنگ سرخ و سفید در دسترس است. به‌ جرأت می‌توان گفت که بلوط سفید یکی از پرکاربردترین گزینه‌ها در طراحی، ساخت مبلمان،کف‌پوش و دیگر محصولات است، بلوط سفید نسبت به بلوط سرخ از رگه‌ها و رنگ های جذاب‌تری برخوردار است. به دلیل مقاومت در برابر رطوبت در محصولاتی که در فضای باز کاربرد دارند استفاده می‌شود.

درخت گردو

چوب درخت گردو به رنگ قهوه‌ای و یکی از عالی‌ترین نوع در بین چوب‌ها است.در کنار تمام فاکتورهای خوب و عالی چوب گردو، تهیه کردن آن بسیار دشوار است.

برای طراحی، کارهای تزئینی و صنایع‌دستی مانند خاتم‌کاری مناسب است. برای تهیه چوب‌های درخت گردو مانند درخت بلوط، باید به الوار فروشی‌ها مراجعه کنید.

درخت‌های ساج، ماهون، بلوط، ساج و گردو نیز در دسته‌ی چوب‌های سفت یا سخت قرار دارند.

شرکت بهکار چوب همواره در تلاش است با به‌کارگیری نیروهای متخصص و مجرب و استفاده از عالی‌ترین دستگاه‌ها و عالی‌ترین مواد در بازار محصولاتی بی‌نظیر، چشم‌نواز، درجه‌یک، که نگاه هر مخاطبی را به خود جلب می‌کند به ارمغان آورد.

 

 

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید